Categorieshealthblog

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me vajin emu

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me vajin emu

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Vaji emu është bërë popullor kohët e fundit për shkak të pretendimeve shëndetësore që rrethojnë përdorimet dhe përfitimet e tij.

Para se të përdorni vajin EMU, është e rëndësishme të kuptoni se për çfarë përdoret dhe për çfarë përfitimesh të mundshme shëndetësore ka.

isshtë gjithashtu e rëndësishme të mësoni për rreziqet e mundshme dhe efektet anësore të përdorimit të vajit.

isfarë është vaji emu?

Një emu është një zog pa fluturim, i quajtur shkencërisht Dromaius novaehallandiae.

Zogu është vendas në Australi, por tani gjendet në shumë vende, për shkak të një popullariteti në rritje të mishit ushqyes të emu dhe vajit medicinal emu.

Vaji emu është një lëng i verdhë i ndritshëm, i përbërë nga yndyra kryesisht, e cila mblidhet nga depozitat nën lëkurën e zogut.

isshtë një produkt tregtar gjerësisht i disponueshëm që mund të ketë disa përfitime unike.

Pasi të mblidhen yndyrnat, ato kalohen nëpër filtra dhe procese të ndryshme derisa të prodhohet vaji i pastër. Llojet e ndryshme të vajit EMU varen nga nivelet e ndryshme të filtrimit dhe përpunimit.

Shumica e vajrave EMU do të kalojnë në përpunim të plotë në mënyrë që të zvogëlojnë bakteret dhe ndotësit. Disa vajra EMU janë rafinuar më shumë se të tjerët, në mënyrë që të krijojnë përmbajtje më të larta të acideve yndyrore.

Organizata të tilla si Shoqata Amerikane EMU kanë programe çertifikimi që synojnë të sigurojnë që njerëzit e naftës EMU blejnë janë të pastra, dhe se harmoniqhealth.com EMU -të gëzonin jetën më të mirë të mundshme.

Vaji plotësisht i pastër emu do të rafinohet plotësisht. Ky është lloji i vajit EMU që studiohet për efektet e tij të dobishme.

Përfitimet

Përdorimi i vajit EMU buron nga kultura Australiane Aboriginal. Sipas historisë së tyre gojore, nafta EMU është përdorur për mbi 40,000 vjet.

Vaji është përdorur për të lehtësuar dhimbjet dhe dhimbjet e vogla, për të ndihmuar plagët të shërohen më shpejt dhe të mbrojnë lëkurën nga elementët.

Populli Aboriginal futi për herë të parë vajin EMU në kulturën evropiane si një krem dielli natyror dhe hidratues.

Kolonët evropianë së shpejti miratuan përdorimin e naftës EMU dhe shumë mjete të tjera natyrore që siguruan njerëzit Australianë Aboriginal.

Që atëherë, njerëzit i kanë atribuar shumë më tepër përfitime të naftës EMU, megjithëse provat i mungojnë për të mbështetur shumë nga këto pretendime.

anti-inflamatore

Përfitimi më i popullarizuar i vajit EMU është përdorimi i tij si një anti-inflamator. Ai gjithashtu përmban komponime që kanë veti antioksiduese.

Në një përmbledhje të postuar në revistën Nutrition, studiuesit vunë në dukje se efekti i fuqishëm anti-inflamator i vajit EMU mund të jetë i dobishëm në trajtimin e kushteve të tilla si:

 • Inflamacioni i veshit
 • Sindromi inflamator i zorrëve

Në rastin e artritit, përdoret si vaj masazhi.

Vaji EMU thuhet gjithashtu se parandalon humbjen e kockave të shkaktuara nga kimioterapia.

Përmirësimi i lagështisë dhe thithjes së lëkurës

lëkura thith lehtë vajin e emu. Kjo mund të ndihmojë në bllokimin e lagështisë së lëkurës, duke e bërë lëkurën më pak të prirur për plasaritje ose tharje.

Vaji EMU mund të ndihmojë në uljen e dëmtimit të lëkurës që shoqërohet me rrezatimin e kancerit.

Duket se vaji emu mund ta kalojë këtë tipar të absorbueshëm në komponime të tjera kur ato përzihen së bashku. Kjo pronë mund të shpjegojë pse vaji EMU përzihet rregullisht në hidratues që përmbajnë komponime të tjera të dobishme.

Stimulimi i lëkurës

Hulumtimi gjithashtu sinjalizon që aplikimi i vajit EMU në lëkurë mund të ndihmojë në rritjen e numrit të qelizave të shëndetshme të lëkurës. Vaji i emu stimulon lëkurën për të zvogëluar shfaqjen e rrudhave të lëkurës, dhe rinovimin e plakjes ose lëkurës së dëmtuar nga dielli.

Vaji EMU gjithashtu është rekomanduar për përdorim në trajtimin e kushteve të lëkurës, siç janë plagët e lëkurës dhe dermatiti seborrheik. Mund të ndihmojë gjithashtu me alopecinë, rosacea, hipopigmentimin dhe herpes.

Shërimi i plagëve

Për shkak të efektit të tij të dhimbjes, niveleve të antioksidantëve dhe aftësisë për të arritur thellë në lëkurë, vaji emu mund të aplikohet në plagë të vogla, prerje, bruises ose djegie.

Mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së plagëve të vogla, dhe antioksidantët mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet shtesë.

Repelant Bug

Aplikimi i vajit emu në lëkurë para se të shkoni jashtë mund të ndihmojë në zmbrapsjen e insekteve. Kjo është pjesërisht për shkak të substancave të quajtura terpenes që gjenden në vaj.

Shumë insekte janë çorientuar ose zmbrapsen nga terpenes, dhe vendosja e vajit në lëkurën e ekspozuar mund të mbajë gabimet në gji.

Reduktimi i kolesterolit

Kur merret me gojë, vaji i emu mund të zvogëlojë kolesterolin në trup.

Në 2004, studiuesit zbuluan se hamsters që konsumonin ose vajin e emu ose vajin e ullirit kishin nivele të konsiderueshme më të ulëta të kolesterolit sesa ato që morën vaj kokosi në dietën e tyre.

Më shumë prova janë të nevojshme për të vërtetuar këto pretendime, por rezultatet janë premtuese.

Trajtimi i ulcerave

Sipas disa hulumtimeve të postuara sot në farmaci, nafta EMU gjithashtu mund të ndihmojë në trajtimin e ulcerave.

Në njerëzit që kishin ulcerat, aplikimet e niveleve të ndryshme të naftës EMU kishin një efekt mbrojtës. Në disa raste, vaji madje uli madhësinë e ulcerave.

Ndjeshmëria e gjirit

Sipas një artikulli të shqyrtuar nga kolegët, të postuar në ushqim, vaji i emu gjithashtu mund të zvogëlojë ndjeshmërinë e gjirit të zakonshëm në nënat që ushqehen me gji.

Kur të porsalindurit mbërthehen në gji, disa gra mund të pësojnë dhimbje të shkaktuara nga një shul i pahijshëm.

Kjo mund të rezultojë në dhimbje, angazhim, lëkurë të plasaritur dhe të thatë dhe dhimbje. Këto simptoma mund të jenë mjaft të rënda për të bërë që disa nëna të reja të ndalojnë ushqyerjen me gji. Studiuesit

zbuluan se kur nënat që ushqeheshin me gji përdorën një krem me bazë EMU për një periudhë 24-orëshe duke filluar menjëherë pas lindjes, areola e gjirit dhe lëkura e thithkave ishte më e hidratuar.

Sidoqoftë, më shumë hulumtime janë të nevojshme para se udhëzimet për ushqyerjen me gji të ndryshojnë për të përfshirë vajin EMU.

Para se të ushqente fëmijën e saj, një grua duhet të fshijë thithkën dhe gjoksin e saj me një leckë të ngrohtë për të hequr çdo vaj të mbetur. Kjo për shkak se vaji emu nuk është provuar i sigurt për foshnjat dhe fëmijët që të gëlltiten. Shtë gjithashtu e mundur të jesh alergjik ndaj vajit EMU.

Ndërsa shumë kremra aktualë pretendojnë se janë efektive për lëkurën e thatë, artritin dhe inflamacionin, shumica e kremrave dhe locioneve përbëhen nga grimca të mëdha që nuk mund të depërtojnë në lëkurë.

Sidoqoftë, vaji emu është i përbërë nga grimca më të vogla, gjë që i lejon asaj të mbajë shumë komponime të shëndetshme në shtresa të thella të lëkurës.

Vaji EMU përmban sasi të larta të acideve yndyrore të pangopura (PUFA), antioksidantë dhe komponime, duke përfshirë:

 • Acidet yndyrore thelbësore: Vaji EMU është i lartë në omega-3, Omega 6, dhe acide yndyrore omega-9. Këto ndihmojnë në uljen e inflamacionit, lehtësimin e dhimbjes muskulore dhe dhimbjen e bashkimit artritik. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e shenjave të rrudhave, plagëve dhe të meta duke ushqyer qelizat e lëkurës.
 • Vitamina A: Një lëndë ushqyese antioksiduese dhe thelbësore, Vitamina A është një tonik i shkëlqyeshëm i lëkurës, që shpesh gjendet në kremrat topikalë kundër plakjes.
 • Përbërjet shtesë si karotenoidet, flavonet, polifenolet, tokoferoli dhe fosfolipidet.
 • Disa njerëz mund të përjetojnë acarim të lëkurës kur aplikojnë vaj emu direkt në lëkurë si një vaj aktual.

  Për të shmangur këtë, një person duhet të aplikojë një sasi të vogël të vajit emu në një copë të vogël lëkure, siç është pjesa e pasme e njërës dorë. Nëse ndodh një reaksion alergjik, ata duhet të ndalojnë përdorimin e vajit.

  Mund të jetë gjithashtu e rëndësishme të merret në konsideratë burimi i vajit EMU. EMUS lulëzon kur ata kanë shumë hapësirë për të bredhur dhe janë në gjendje të hanë një dietë të pasur.

  Kushtet e jetesës me cilësi të ulët mund të rezultojnë në vaj me cilësi inferior. Shtë më mirë të blini vaj nga një burim me reputacion, veçanërisht pasi Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Shteteve të Bashkuara (FDA) nuk e rregullon prodhimin e tij.

  Gratë që janë shtatzënë ose ushqehen me gji duhet të flasin me mjekun e tyre përpara se të përdorin vajin EMU. Shtë e rëndësishme të konsultoheni me një mjek në lidhje me përdorimet e mundshme të vajit EMU dhe nëse do të ndikojë në një shtatëzani.

  Vaji emu është në dispozicion për blerje në internet, por duhet të kontrolloni së pari me një ofrues të kujdesit shëndetësor për të siguruar që është i përshtatshëm për ju që të përdorni.

 • Ushqyerja/Dieta
 • Dhimbja/anestetika
 • Mjekësia plotësuese/Mjekësia Alternative

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale